wtorek, 8 listopada 2011

Przywłaszczenie przedmiotu leasingu

Co się stanie gdy leasingobiorca nie zwróci przedmiotu leasingu po wypowiedzeniu umowy? Konsekwencje natury cywilnej opisane są zazwyczaj w ogólnych warunkach umowy leasingu i polegają na naliczaniu kosztów bezumownego korzystania (wysokich kosztów! często wyliczanych jako % wartości przedmiotu leasingu). Ale to nie wszystko - są jeszcze konsekwencje karne!

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 30.09.1998 roku, sygn. akt II Aka 190/98, odmówienie przez oskarżonego zwrócenia maszyn wydanych mu w ramach leasingu jak i zapłacenia za nie dowodzi przywłaszczenia sobie ich wartości.

Rozwiązanie umowy leasingowej powoduje obowiązek zwrotu przedmiotu leasingu leasingodawcy. Gdy korzystający uchyla się od zwrotu to mamy do czynienia z nadużyciem zachowania leasingodawcy. Tym samym korzystający wypełnia przesłanki przestępstwa przywłaszczenia w jego kwalifikowanej formie (sprzeniewierzenia).

Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dlaczego? To proste! Odmowa wydania przedmiotu leasingu (zazwyczaj pojazdu)wskazuje na zamiar dysponowania cudzym mieniem jak własnym, a to dowodzi już przywłaszczenia sobie ich wartości.

Warto pamiętać, że zabezpieczenie przedmiotu leasingu przez komornika nie jest równoznaczne ze zwrotem przedmiotu leasingu przez korzystającego. Brak tu dobrowolności po stronie korzystającego. UWAGA! W takiej sytuacji mimo, iż firma leasingowa odzyskała przedmiot leasingu, to korzystający dalej może odpowiadać za przywłaszczenie. Warto więc uważać.

1 komentarz:

  1. Posiadam małą firmę transportową i szukam firmy która posiada w ofercie leasing dla zadłużonych. Niestety drobne problemy z płynnością finansową w firmie spowodowały, że stałem się dłużnikiem(zobowiązania już uregulowane) i bym chętnie wymienił swoją flotę aut. Możecie coś polecić?

    OdpowiedzUsuń